Як ми навчили комп’ютер відбирати людей, щоб створювати ефективні команди і досягати цілей

Ольга Стрельник

Керівниця відділу Human Capital

Так склалося історично, що Україна — кузня IT-кадрів для всього світу. Більшість українських айтівців працюють підрядниками на іноземних проєктах, і така ситуація сформувалася задовго до початку повномасштабної війни. Як наслідок, вітчизняні продуктові компанії весь час терплять певні кадрові проблеми, які вирішують завдяки великим бюджетам і великій кількості HR-спеціалістів. Але що робити, якщо ви малий бізнес і просто не можете собі цього дозволити? Тільки включати креативне мислення і йти в обхід.

Передумови створення рішення

ABP — розробник і власник маркетплейсу запчастин Автопро — відчув на собі кадрові складнощі в подвійній мірі. Адже не тільки ринок IT-роботодавців, але і ринок запчастин, на якому ми заробляємо, давно поділений між великими гравцями. Ми змогли зайняти свою нішу і навіть досягти лідерських позицій завдяки власній методології Командного бізнесу.

Командний бізнес — це наша інновація, суть якої полягає у еволюції класичної ієрархії у бізнес-екосистему з розподіленим управлінням та прив’язкою доходів членів команди до доходів бізнесу.

Але на початку 20-х років ми зрозуміли, що досягли своєї межі. Щоб зростати на такому насиченому ринку, нам була потрібна значно більша команда, здатна досягати по-справжньому амбітних цілей. Згідно з засадами Командного бізнеса, нам були потрібні люди, орієнтовані на спільний, а не свій власний результат.

На ринку суцільних індивідуалістів таких знайти дуже важко. Гарні професіонали рівня middle коштували великих грошей і зазвичай були зацікавлені лише у власній кар’єрі. Тоді ми зрозуміли, що єдиний спосіб отримати потрібних нам спеціалістів — виростити їх. Нам була потрібна система, яка здатна просіяти тисячі трейні і відібрати кращих — таких, які зможуть працювати у команді і швидко вчитися. Вручну, силами кількох HR, такий відбір неможливо було здійснити, тому ми придумали, як його автоматизувати.


Human Hiring System — цифровий HR з людським обличчям

У нас виникла ідея створити програму, яка зможе миттєво обробляти тисячі резюме, проводити первинний відсів і навіть назначати співбесіди. Але тут же виникло питання: як можна довіряти комп’ютеру у такій справі? Чи справді алгоритми зможуть відібрати кращих? А як щодо тих, хто не пройде, чи не залишаться вони розчаровані «нелюдським підходом» і чи не понесуть свої негативні враження далі на ринок?

Human Hiring System або «Людиноцентрична система найму» стала результатом глибокої рефлексії над цими питаннями і тривалої роботи пліч-о-пліч розробників, HR і менеджерів.

У процесі роботи над нею ми:

  • розробили систему тестів і технічних завдань замість резюме, щоб збирати інформацію у єдиному вигляді, придатну для порівняння.
  • написали шаблони для листів на всі випадки життя неформальною і доброзичливою мовою.
  • придумали втішні подарунки для претендентів у разі відмови і підготували рекомендації для розвитку відповідно до різних результатів технічних завдань.
  • створили інтерактивну гру, яка у розважальній формі перевіряє пріоритети та навички командної роботи у претендентів.
  • налаштували систему push-повідомлень та підказок, які допомагають замовникам швидко ухвалювати рішення.
Подолавши ці завдання, ми створили рішення для всіх учасників процесу найму: HR, бізнес-замовників та претендентів.

HR-відділ зміг ефективно і швидко закривати вакансії з мінімальними витратами часу та ресурсів.

Замовники отримали співробітників з потрібними навичками і хистом до командної праці.

Претенденти отримали швидку (протягом хвилин, а не днів або тижнів!) відповідь, якісний зворотній зв’язок і повагу до свого часу.

Найм командами — спосіб отримати супер-результат легше і дешевше

Дуже швидко ми не тільки отримали велику кількість позитивних відгуків від усіх учасників, але й зрозуміли, що Human Hiring System здатна знаходити потрібних нам людей десятками. Оскільки цей результат був надлишковий для початкових задач, ми вирішили скористатися ним, щоб перевірити ще одну давню гіпотезу — про найм командами.

Ми припускали, що набираючи розробників відразу групами, можна знизити вимоги до професіоналізму кожного, ефективніше їх адаптувати і швидше отримати бізнес-результат. Адже замість того щоб намагатися обрати відразу най-най-кращого з усіх кандидатів, можна обрати кращого у чомусь одному, а разом з ним кращого в чомусь іншому і ще декілька носіїв різних якостей, які здатні підсилювати одне одного. Притому що кожен з них є потенційним командним гравцем — Система вже попіклувалася про це. Залишається тільки надати їм час і умови для того, щоб навчитися працювати разом. Цю задачу вирішила Академія ABP — тримісячний курс командної роботи, який проходить кожен з наших новачків.

У порівнянні з традиційним стажуванням або випробувальним періодом, Академія ABP має декілька суттєвих відмінностей і переваг:

  1. «Студенти» Академії звільнені від рутинної роботи, але протягом навчання створюють з нуля новий продукт для компанії.

2. Новачок поряд з такими ж новачками адаптується значно швидше і ефективніше ніж в уже оформлених старих командах.

3. Кожен розуміє, що наприкінці оцінюватиметься не його власна ефективність, а тільки командний результат.

4. Інтенсивне навчання, тренінги і спільна робота над окремим проєктом дозволяють швидко підвищити загальний професійний рівень нової команди.

5. Через три місяці компанія може отримати готовий продукт, який здатен приносити гроші.

Таким чином, ми набрали вже три групи трейні через Human Hiring System. Дві групи пройшли навчання і розробили два цікавих продукти, в які ми готові вкладатися та пропонувати ринку. Не всі з відібраних студентів залишилися — кожна група протягом навчання зменшилася десь на третину, однак перетворилася на справжню команду з глибокою мотивацією.

Третій потік Академії зараз навчається, і ми з нетерпінням чекаємо на його результати. Гіпотеза підтвердилася: кожен з трейні, знаходячись на початку професійного шляху, не може самостійно створити бізнес-результат, але у команді вони змогли це зробити. А ми як компанія не просто закрили свої потреби у кадрах, а навчилися створювати ефективні команди. І тим самим підтвердили, що є справжнім Командним бізнесом і здатні залишатися ним, коли нас стає набагато більше.

В цьому році ми взяли участь у «Премії HR бренд 2023». І ми дуже раді бути переможцями у номінації «Digital HR». Не важливий розмір компанії, важлива лише якість рішень, які ви створюєте для людей. Дякуємо команді!