Таємниці ролі маркетолога в сучасному світі

Сучасні компанії не можуть обійтися без маркетологів, які відповідають за рекламу та продажі своїх товарів. Відділи маркетингу присутні у банках, промислових холдингах, торгових компаніях. Запит на маркетологів також існує в консалтингових фірмах, які спеціалізуються на проведенні маркетингових досліджень.
Давайте розберемось хто такі маркетологиі яку роботу вони виконують.

Хто такий маркетолог?

Маркетолог – це експерт, який вивчає вподобання споживачів та розробляє стратегії просування товарів. Він аналізує, які продукти будуть високо цінуватися та чому, досліджує ринок конкретних товарів і послуг. Маркетолог проводить ретельний моніторинг галузі, керує роботою інтерв’юерів для вивчення уподобань покупців та обробляє отриману інформацію за допомогою спеціальних комп’ютерних програм. Він складає докладні звіти з використанням цифр і графіків, надає порівняльні аналізи та робить прогнози, розробляючи рекомендації для подальших дій.

Маркетолог виконує ряд ключових завдань, включаючи:

 • Збір та аналіз інформації про смакові уподобання покупців, використовуючи дані з продажів та проведення маркетингових досліджень
 • Отримання даних про обсяги продажів та аналіз попиту
 • Проведення маркетингових досліджень, організація спілкування із споживачами через інтерв’юерів
 • Моніторинг галузі, в якій просувається товар, включаючи аналіз конкурентів та їхніх переваг та недоліків
 • Розробка концепцій та рекомендацій для просування продукції з метою підвищення обсягів продажів
 • Підготовка звітів та презентація рекомендацій вищому керівництву для ухвалення стратегічних рішень

Також важливо зазначити, що маркетологи поділяються на дві основні категорії:

 1. Аналітичні маркетологи:
  • Здійснюють рутинну роботу зі збору та аналізу інформації
  • Досліджують стратегії конкурентів та динаміку продажів після розпочатку активної реклами
  • Узагальнюють дані та надають висновки для творців стратегій.
 2. Креативні маркетологи:
  • На основі аналітичних даних створюють концепцію продажу продукту споживачам
  • Розробляють стратегії ребрендингу та просування
  • Втілюють нове ім’я та принципи для бренду

Важливо розрізняти маркетолога від менеджера з реклами: маркетолог надає повний перелік рекомендацій, на основі яких менеджер створює рекламний продукт.

Як і будь-яка професія, робота маркетолога має переваги та недоліки.

Щодо плюсів спеціальності, то це:

 • престижність
 • хороша зарплата
 • цікава, не монотонна робота
 • можливість постійно розширювати коло знайомств
 • потрібність на ринку праці
 • можливість працювати віддалено

У переліку основних недоліків своєї професії фахівці з маркетингу зазвичай називають інтенсивне розумове навантаження, постійний пошук нових ідей, ненормований робочий день, високий рівень відповідальності.

Як опанувати професію?

Існує кілька шляхів для отримання маркетингової освіти, як в Україні, так і за кордоном. Один із методів – вступ до популярних університетів, де студент отримує комплексну інформацію та може здобути практичний досвід. Однак цей підхід вимагає декілька років навчання.

Інша альтернатива – самоосвіта. Здобувати знання можна через платні та безкоштовні курси, семінари, майстер-класи та літературу. Цей метод дозволяє навчатися з нуля або поглиблювати існуючі знання.

Проте, для того щоб стати успішним фахівцем у галузі маркетингу, важливо розуміти, що отримання диплому чи сертифіката – це лише початок. Робота в цій сфері вимагає постійного самовдосконалення, вивчення нових технологій і тримання руки на пульсі світових тенденцій у маркетингу, які потрібно впроваджувати у своїй роботі.

Для якої людини ця професія?

Маркетолог – це особистість з великим списком навичок та вмінь, яка повинна охоплювати практично всі аспекти своєї роботи.

Важливими є аналітичний склад розуму та пристрасть до роботи з числами. Ті, хто не відчуває смаку до цієї роботи, зазвичай швидко покидають цю посаду. Надзвичайна увага до деталей важлива, оскільки навіть одна помилка може спотворити усю концепцію та завдати шкоди виробництву.

Крім того, необхідні навички комунікації, які дозволяють ефективно спілкуватися з дистриб’юторами та торговими точками. Важливо не лише контролювати цифри на складах, але й ефективно вести переговори, зберігаючи важливу інформацію про рівень продажів власного продукту та продуктів конкурентів.

Стресостійкість – необхідна як велика частина робочого процесу вимагає багато спілкування та несе велику відповідальність.

Також, важливо мати творчий підхід та здатність генерувати ідеї. Маркетолог, опираючись на ринкові тенденції, повинен надавати рекомендації щодо подальшого просування.

Робота маркетолога – цікава та незвичайна, вона дозволяє поєднати складні аналітичні завдання з можливістю виявити та розвинути творчі здібності. Якщо ви відповідальна та творча особистість, то робота маркетолога для вас – це не просто професія, а справжнє покликання.